Akár tíz éven belül lehet új Karikó Katalinunk vagy Krausz Ferencünk – Bódis László a Mandinernek

Az első eredmények már látszódnak, de az áttörés csak most várható.

Az első eredmények már látszódnak, de az áttörés csak most várható.
Itt az idő, hogy ezeknek az intézeteknek és az egyetemeknek a mesterséges szétválasztása szűnjön meg végre, mert ez nem más, mint a kommunizmus velünk élő öröksége.
Egy olimpiai bajnok által tervezett épület ad új lendületet a magyar kutatásnak.
Gulyás Balázs szerint a Magyar Tudományos Akadémia közgyűlésének döntése továbbra is hatályos, a határozat ellen indított per pedig nem állja meg a helyét.
Gulyás Balázs, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat elnöke szerint a kutatási hálózat átalakításáról szóló javaslat széles kőrű támogatást élvez.
A magyar tudományos kutatói hálózat ökoszisztémáját a HUN-REN fogja össze, amely az Országgyűlésnek benyújtott tervezet szerint sajátos jogállású intézményé válik.
„Központosítás? Ugyan már, messzemenően nem erről van szó” – Gulyás Balázs szerint az új struktúra célja az adminisztratív teher csökkentése és a tudományos autonómia növelése. Hogyan változik a magyar kutatás szervezeti háttere?
Nevetséges érvekkel támadják a magyar kutatási hálózat átalakítását, amely Nyugat-Európa és Ázsia legjobb modelljeiből merít. Kohán Mátyás írása.
A hosszú távú finanszírozás és a megfelelő kormányzati együttműködés biztosítaná, hogy a HUN-REN az ország versenyképességének meghatározó tényezője legyen.
A magyar kutatás célja, hogy a nemzetközi élvonalba kerüljön, amihez azonban egyértelmű és ambiciózus vízióra, valamint intézményi stratégiára van szükség.
„Egy ország nem minden téren lehet versenyben – a legfontosabb, hogy a saját erősségeire koncentráljon” – vallja Sir Philip Campbell.
Totálisan átvilágították a Magyar Kutatási Hálózatot, ennek eredményeiről kérdeztük az azt vezető Alexander Zehndert.
Gulyás Balázst, a HUN-REN elnökét terveiről, az oktatás helyzetéről és a Nobel-díjasokról is kérdeztük. Interjúnk.